Mastné vlasy

Tak jako i na jiných částech tele, tak i na pokožce pod vlasy jsou takzvané mazové žlázy. Tyto žlázy nejsou v podstatě špatné, naopak velmi pomáhají k ochraně pokožky. Právě díky mazové žlázy zůstává pokožka těla chráněna před vnějšími vlivy a zároveň hydratovaná. Konkrétně mazové žlázy na vlasové pokožce mají v své náplni práce produkovat maz, který se přes vlasové folikuly a kořínky vlasů dostává až na pokožku a následně i na vlasy. To by však nebyl problém. Problém nastává až tehdy, když dojde k nadprodukci tohoto mazu a způsobuje promašťování vlasů.

V takovém případě vlasy i po dokonalém umytí jsou splastnuté bez tvaru, lepí se do menších pramínků a už napohled jsou nezdravě lesklé. Tehdy už se dá hovořit o problému mastných vlasů.

Žlázy kůže

Příčiny tvorby nadměrného mazu

Příčin, jak bývá zvykem je hned několik a málo kdo Vám řekne s určitostí co konkrétně produkuje nadměrné množství mazu právě na Vaší hlavě. Jde o jakousi souhru komplexních faktorů které přímo ovlivňují a podílejí se na tvorbě mazu. Pojďme si ukázat ty základní, kterým když odoláte nebo jiným způsobem eliminujete, vlasy by měly vrátit opět do původního - zdravého stavu.

Hormonální nerovnováha

Pokud jde o proměnlivou hladinu hormonů, můžeme očekávat, že s tímto problémem se nejčastěji setkáme u teenagery, těhotných ženách a ženách v období menopauzy. O nadměrnou tvorbu mazu můžete obviňovat mužské hormony zvané androgeny. I když jde o mužský hormon, ve značném počtu se nacházejí také v ženském těle. Pokud je těchto hormonů více než je běžné, hormony stimulují mazové žlázy k vyšší produkcí a problém je na "střeše". Pokud už mluvíme o hormonech je více než jasné, že za problémem mastných vlasů může být i antikoncepce.

Vrozené dispozice

Ach, opět ta dědičnost, kromě dobrých vlastností, které jste mohli do vínku dostat od svých rodičů, či prarodičů, dostat můžete i ty méně příjemné - například právě mastné vlasy. Jelikož není v naší moci měnit nějakým způsobem geny, musíme se spolehnout na výběr správné vlasové kosmetiky a určitě se vyhnout tím olejovitým.

Nezdravá životospráva

Pro začátek je určitě třeba se vyhnout mastným jídlům, dresinkem, či masovým výrobkům. I v tomto případě opět platí, jste tím, co jíte - respektive Vaše vlasy jsou tím, co jíte. Omezit třeba další pochutinky jako ostré koření a sladkosti, které obsahují mléčnou čokoládu. Namísto toho je třeba do jídelníčku doplnit přírodně mléčné produkty a samozřejmě zeleninu a ovoce bohaté na vlákniny a vitamíny. Denně by mělo lidské tělo přijmout až 2 litry vody (samozřejmě záleží od váhy a výšky člověka), nezapomínejte ani na to, protože i voda pomáhá k detoxikaci organismu a tím pádem i snížení maštění se vlasů.

Nevhodná péče o vlasy

I například taková banalita jako příliš časté česání a prohrabávání se ve vlasech může mít za následek rozšíření kožního mazu od kořínků až po konečky vlasů rychleji než je normální. A když už jsme u toho česání, není kartáč jako kartáč. Zcela byste se měli vyhnout kovovým kartáčům, které do značné míry poškodit pokožku hlavy, což má za následek zvýšenou produkci mazu. Pokud můžeme doporučit upřednostňujte spíše hřeben jako kartáč.

Pokud už jde o péči je nutné abyste zvážili výběr vlasové kosmetiky. Pokud běžně, dokonce dennodenně používáte nevhodné přípravky jako šampony nebo kondicionéry, může se stát, že vlasovou pokožku nadměrně vysoušíte. Kožní žlázy na to reagují svou zvýšenou produkcí, aby zajistily obnovení přirozeného "mazového filmu", který bude pokožku chránit.

Jak však vybrat vhodnou kosmetiku na mastné vlasy?

V první řadě určitě doporučujeme vlasovou kosmetiku, která je určena přímo na problematiku mastných vlasů. Jak bylo zmíněno, vyhýbejte se běžné kosmetice kvůli eliminaci vysoušení pokožky a také olejové kosmetiky, která již sama o sobě vlasy mastí.

Šampony na mastné vlasy

Šampóny na rast vlasov

Je nutné abyste používali dokonale vyvážený šampon pH, který vyrovnává pH celé pokožky hlavy. Nadměrné vysoušení pokožky hlavy je nepřípustné, proto používejte šampony, které hydratují a intenzivně pronikají až do pokožky. Pro mastné vlasy je priorita využití organických extraktů jako přeslička, kopřiva nebo máta. Šampony je vhodné kombinovat s kondicionéry a maskami, taktéž určenými na mastné vlasy.
Vybrat šampon na mastné vlasy

Kondicionéry na mastné vlasy

Kondicionéry na rast vlasov

Díky kondicionérem nedosáhnete jen to, že vlasy budou plné života a snadno rozčesatelné. Kondicionéry přímo určené na mastné vlasy zajistí i správnou hodnotu vylučování kožního mazu. Kondicionéry regulují a zastavují nadměrné maštění vlasů a ošetřují vlasovou pokožku.
Vybrat kondicionér na mastné vlasy

Masky na mastné vlasy

Masky na rast vlasov

Masky přizpůsobené na problematiku mastných vlasů zaručují, že vlasy díky minerálům, organickým kyselinám a bílkovinám, vlasy dokonale a hloubkově vyživí. Po použití masek spolu se šamponem dosáhnete, že vlasy zůstávají zdravé, silné se zdravým leskem a vzhledem.
Vybrat masku na mastné vlasy

Ostatní přípravky na mastné vlasy

Ostatné prípravky na rast vlasov

Nejen šampony, kondicionéry a masky se postarají o problém s mastnými vlasy. Vlasové tonika obnovují vlasovou strukturu, dodávají vlasům vitalitu a usnadňují rozčesávání. Vlasové séra se postarají bakteriální a protizánětlivou ochranu pokožky a zároveň slouží jako před-léčba lupů.
Pozrieť ostatné prípravky na mastné vlasy

Rychlé typy na závěr:

Mastné vlasy do značné míry dráždí, což má za následek citlivou pokožku. Proto je nutné abyste se vyhnuli příliš horké vodě při mytí, což pokožku ještě více rozdráždit. Stejně je vhodné abyste se vyhnuli zbytečnému žehlení vlasů, kulmování nebo fénování - doporučujeme vlasy nechat vyschnout volně na vzduchu.

Jak jsme psali výše, při rozhodování kartáč nebo hřeben - určitě dříve hřeben. Kartáč při česání zbytečně roznáší maz od kořínků po celé délce vlasů. Což má za následek, že Vaše vlasy budou spíše mastné než je běžné.

Právě i taková banalita, jako je čepice pomáhá k rychlejšímu roznášení mastnoty ve vlasech. Proto doporučujeme, zkuste redukovat nošení různých čepic a klobouků. Rovněž není pro vlasy vhodné přespříliš utahování copů do gumiček, či těžkých kovových spon.