Lupy

Malé bílé částečky kůže zvané lupy jsou velmi častým problémem žen i mužů. Podle posledního výzkumu, lupy má ve svých hlavách až 50% lidí západní Evropy. Jde asi o to nejběžnější kožní onemocnění, které může člověka postihnout. V některých případech je počet lupů jako tak snesitelný, naopak v jiných případech to sahá až do extrému. Řekněme si pravdu lupy rozhodně na atraktivitě člověku nepřidají. Jak však s lupy bojovat? V první řadě musíte poznat Vašeho protivníka.

Co jsou lupy a jaká je příčina tvorby lupů?

Jak bylo zmíněno lupy se řadí mezi běžné kožní onemocnění. Existuje mnoho příčin vzniku těchto malých nepřející, mezi nejčastější však patří mikroorganismy zvané Malassezia, které se řadí mezi kvasinky. Tyto mikroorganismy vyvolávají nepřiměřeně rychlé obnovování buněk epidermy. Zrychlená obnova buněk pak vede až k zrychlenému odlupování vrchní části kůže a vytváří suché nebo mastné lupy, které známe my.

Problémem s lupy trpí tak jako ženy i muži. Zvětšený výskyt lupů můžeme zpozorovat u mladých lidí - teenagery a ve středním věku člověka. U starších lidí je výskyt lupů spíše sporadický a to z hlavního důvodu, že u starších lidí přirozeně klesá produkce kožního mazu.

Příčiny vzniku lupů

Lupy se mohou objevit kdykoliv a existuje nespočet faktorů vzniku. Mezi nejčastější častokrát jde o jakýsi přechodný stav použití nevhodného přípravku na vlasy například šamponu nebo kondicionéru.

Kromě toho můžeme mezi příčiny zařadit i tyto faktory:

* Vliv počasí a vnějšího prostředí - zvýšená vlhkost, časté výkyvy počasí, nepřiměřená zima nebo naopak teplo.

* Celkově špatná životospráva a nedostatečné přijímání vitamínů a živin. Nejen tělo, ale i vlasy jsou dokonalým odrazem toho co jíte a jaký jste aktivní, kromě problému s lupy, může mít špatná životospráva dopad i na nadměrné vypadávání vlasů.

* Genetické predispozice v podání dědičných vlastností s čím je spojen i další faktor nadměrného pocení.

* Nepřiměřená zátěž vlasů v podobě fénování, žehlení, barvení vlasů, těžkých kovových spon nebo příliš pevných copů.

* V neposlední řadě lupy mohou být způsobeny různými neurologickými a kožními onemocněními.

Typy lupů

Zní to možná zvláštní, ale není lupina jako lupina o tom Vás přesvědčí i následný výčet jednotlivých typů lupů. Lupy bychom mohli rozdělit konkrétně do 3 typů a to následně:

Malé tenké šupiny šedé nebo bělavé barvy, které nejsou kromě estetiky závažným problémem. Tento typ lupů je suchý a tudíž nepřiléhá k hlavě. Pro tyto lupy je hlavním znakem doslova "sněžení" z hlav přímo na ramena.

Hrubší, mastné lupy, které jsou nažloutlé barvy, častokrát doprovázeno mírným svěděním hlavy. Tyto lupy představují mírnou formu seboroické dermatitidy. Při této formě je pokožka hlavy podrážděná a narůžovělá.

Pro šupiny větších rozměrů platí, že se nacházejí na zarudnuté kůže. Tyto lupy bývají bělavé a jsou charakterizovány pro psoriázu. V tomto případě je doprovázen jev značně svědění.

V případě skutečných pochybností, rozhodně doporučujeme před jakýmkoli způsobem boje proti lupům navštívit kožního lékaře!

Jak se zbavit lupů a účinně proti ním bojovat?

Bez ohledu na to zda jde o dočasný problém nebo problém který Vás provází déle, určitě byste neměli lupy podceňovat a mávnout nad ním rukou. Problém s lupy může vzkvétat až do problému s vypadáváním vlasů a zanesení infekce do pokožky hlavy. Samozřejmě tyto problémy jsou extrémem a častokrát jsou spojovány s těmi vážnějšími příznaky lupů. Možná stačí jednoduše změnit značku nebo vsadit na konkrétní druh šamponu a kondicionéru, který je přímo určen k boji proti lupům.

Šampony proti lupům

Šampony proti lupům

Na trhu existuje velké množství šamponů přizpůsobených na tento druh problému. Šampony obsahují různé aktivní látky, které jsou určeny přímo na kontrolu symptomů. Klasické šampony mohou pokožku hlavy spíše podráždit a vlasy vysušit. Proto se doporučuje použít šampon s antimykotickými účinnými látkami, které dokonale zabraňují množení bakterií, odstraňují lupy a regulují množení buněk.
Vybrat šampon proti lupům

Kondicionéry proti lupům

Kondicionéry proti lupům

Kondicionéry určené přímo na boj proti lupům nejen že dodávají vlasům krásný lesk a zaručují dokonalé rozčesání vlasů. Extrakty z nichž jsou kondicionéry vyrobeny, účinně působí vůči suchosti, svědění a podráždění pokožky hlavy způsobené lupy.
Vybrat kondicionér proti lupům

Ostatní přípravky proti lupům

Ostatní přípravky proti lupům

Kromě šamponů a kondicionérů vstupují na řadu i ostatní kosmetické produkty, které byly vyrobeny za účelem prevence a zbavení se lupů. Vlasové tonika dokonalé vyrovnávají PH pokožky a kyselost prostředí. Naopak vlasový peeling proti lupům působí aktivně a zbavuje vlasovou pokožku od bakterií a toxinů.
Podívat se na ostatní přípravky proti lupům

Rychlé rady pro péči

* Je nutné abyste se vždy řídili podle návodu konkrétního šamponu, či jiné kosmetiky.
* Pokožku hlavy doporučujeme mýt opatrně krouživými pohyby za použití bříšek prstů, nikdy ji neškrábejte nehty.
* Nepoužívejte vysloveně horkou vodu a šampon vždy důkladně opláchněte.
* Šampony a jinou kosmetiku vždy nechte několik minut působit (pokud není výrobcem stanoven jiný postup).
* Mokré vlasy doporučujeme sušit volně na vzduchu, případě pokud nemáte čas a chcete využít fén, určitě sušte vlasy na nejnižší možné teplotě.
* Nezatěžujte vlasy přílišnými procedurami jako barvení a ondulace. Stejně nedoporučujeme těžké kovové spony a přílišné utažení copů.
* Nejtěžší zvládnutelní a právě nejdůležitější tip pro Vás. Nepodlehněte nutkání škrábání hlavy při svědění.